fbpx

Güzel bir gülümseme için sağlıklı ve beyaz dişler önemlidir. Fakat çevresel faktörler, yenilen-içilengıdalardaki renklendiricimaddeler, kullanılan ilaçlar gibi nedenlerle dişlerde kalıcı renklenmeler olabilmektedir.

Kalıcı diş beyazlatma işlemi, dişlerde çeşitli nedenlerle oluşan renklenmeleri gidermede durumunda uygulanan bir yöntemdir.

Dişin yapısında(dentin-mine) olanbu renklenmelerkişiye özel8-10tona kadar açılabilmektedir.

Rengi koyulaşmış veya sararmış dişlerde porselen kaplama gibi yöntemlere de başvurulsa dableaching olarak da bilinen kalıcı beyazlatma işlemi duruma göre en doğru yöntem olabilir.

Bleaching nasıl yapılıyor?

Öncelikle dişleriniz ve diş etleriniz kontrol ediyor ve var olan çürük, kırık, diş taşı gibi problemlerinizi tedavi ediyoruz.

Diş beyazlatma işlemi öncesi özellikle dişetinizin sağlıklı olması çok önemlidir. Sonrasında ağartıcı ajan ilgili dişlerin üzerine sürülür ve belli bir süre lazer ışığı tutulur.

Lazer dişlerin içine işlemez ağartıcı ilacın etkinliğini artırır. Bu işlemlertamamen deneyimli diş hekiminizin kontrolü altında gerçekleşir. Bir saatten kısa bir süre içinde işlem tamamlanır. Sürülen ilaç tüm yüzeylerden kontrollü bir şekilde temizlenir.

Genellikle tek seansta istenilen sonuç alınsa da bazı inatçı renklenmeler ve çok koyu renkli dişlerde işlem bir kez daha tekrarlanabilir. İşlem sonrası sonuç hemen gözlenebilir.

Herkes beyazlatma yaptırabilir mi?

Hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak beyazlatmanın yapılamayacağı bazı durumlar vardır. Bu durum diş hekimi tarafından tam bir ağız muayenesi sonrası belirlenir. Büyüme ve gelişimini tamamlamamış genç hastalarda yapılması tercih edilmez. Hamile ve emziren kadınlarda ise dikkatli olunmalıdır

Bleaching işlemi sonrası beyazlık ne kadar dayanır?

Diş beyazlatma (bleaching)ile sağlanan dişlerinizdeki beyazlık uzun sürelidir ancak bu süre size de bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi etkiler.

Dişlerinizi olabildiği kadar beyaz tutabilmek için ağız bakımını iyi yapmanız yeterli olacaktır.

Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Beyazlatma sonrası genellikle hafif-orta şiddette hassasiyet söz konusudur. Bu hassasiyet 1-3 gün içinde geçecektir.
  • Beyazlatma sonrası 7-10 gün uyulması gereken bir diyet vardır. Bu süre boyuncarenklendirici gıdaların kesinlikle kullanılmaması gerekir.
  • Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renkbarındıran ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde elde edilen beyazlık geri dönecektir.
  • Günde en az 2 kere diş fırçalayan, 6 aylık düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay kahve tüketmeyen bir hastada yapılan bleachingetkisini uzun süre korur.
  • İşlem sonrası beyazlatıcı bir diş macununun kullanılması daha uzun süreli beyazlığı sağlayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, diş macunun aşındırıcıiçermemesidir. Bu konu hakkında diş hekiminiz sizegerekli reçeteyi yazacaktır.
  • Bu kurallara uymayan hastalarda geri dönüş olabilir. Geri dönüş sonucunda yeniden bleaching işlemi yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz<abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*