fbpx

Diş Eti İltihabı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Hemen hemen herkesin başına gelebilen bazı sağlık sorunları vardır. Genel olarak ufak olan bu sorunlar, dikkat edilmediğinde ya da ihmal edildiğinde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. İşte diş eti iltihabı da ufak görülen ancak ihmal edildiğinde çok ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olabilen bir konudur. Bu yüzden üzerinde titizlikle durulmalı, tedavi süreci sıkı takip edilerek, yenilemesi engellenmelidir. Ayrıca bazı diş eti iltihabı antibiyotik kullanımını da gerektirebilmektedir. Ancak alınacak olan ilaç kesinlikle doktor tavsiyesi ile seçilmeli, düzenli şekilde kullanılmalı ve bitine kadar devam edilmelidir. Bu konuda hassas davranılması önemlidir. İlerleyen dönemde hastalığa karşı müdahale şansınız azalabilir.

Diş Eti İltihabı Nedenleri

Genel olarak ağız sağlığını korumak için günlük rutin temizliğimizi yapmamız gerekmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere en az iki kez dişler, uygun diş macunu ve fırçası ile temizlenmelidir. Bunun yanı sıra, dişe zarar veren bazı maddelerden de uzak durulmalıdır. Sigara, çay ve kahve tüketim, aşırı gazlı ve şekerli içecekler bunlardan bazılarıdır. Diş etlerinizde sorun oluştuğunda önemsemeden diş eti iltihabına bitkisel çözüm önerilerini dikkate alırsanız, ilerlemesine neden olabilirsiniz. O yüzden bir uzmandan destek almanız gerekir. Bazı durumlarda diş eti iltihabı kısa sürede kendisi geçerken, bazen de sorun ilerleyerek, daha sıkıntılı olmasına neden olabilir. Diş eti sorunlarının çok farklı nedenleri olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Diş Eti Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Her şeyden önce dişlerinizi doğru bir macun ve fırça ile fırçalamasınız. Yanlış ürünler dişlere ve öncelikli olarak diş etlerine zarar verebilir. Diş etlerinin çekilmesi, kanaması gibi sorunlar varsa, hemen bir uzman hekime görünmelisiniz. Ayrıca çocuklarda diş eti iltihabı daha sık rastlanan bir durumdur. Onların da düzenli fırçalama yaptıklarını denetlemelisiniz. Küçük yaşlarda bu tarz alışkanlıklar çok daha hızlı oluşturulabilir. Doktorunuzun önerdiği şekilde fırçalamaya özen gösterin. Diş etlerinde tartar varsa, öncelikle temizletmeli ardından düzenli bakım yapmalısınız. Genel olarak diş eti iltihabı sorunu herkesin birkaç kez başına gelebilecek bir sorundur. Ancak konuya duyarlı olunmazsa, diş kayıplarına varan üzücü sonuçlar oluşabilir. Sizler de diş sağlığınıza daha dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Bunları kullanabilirsiniz<abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*